Umów się na bezpłatny pomiar i wycenę tel. 531 790 408

 Klimatyzacja uchodzi za symbol luksusu. Tymczasem można ją mieć za całkiem nieduże pieniądze.

O tym, jak ciężkie do zniesienia bywają upały, nie trzeba nikogo przekonywać. Ci, którzy mają dość gorącego mieszkania, powinni pomyśleć o klimatyzatorze, tym bardziej, że oprócz chłodzenia oczyszcza on powietrze, a nawet - jeśli ma pompę ciepła - może ogrzewać wiosną i jesienią.

Klimatyzator działa jak lodówka: jedna jego część zawierająca parownik wciąga ciepłe powietrze z pomieszczenia i wypuszcza je schłodzone, a druga - ze sprężarką i skraplaczem - pobiera powietrze z zewnątrz, aby schłodzić gaz krążący w klimatyzatorze i po podgrzaniu wypuścić to powietrze na zewnątrz. Do wyboru są modele montowane na stałe lub przenośne, jedno- lub kilkuczęściowe (typu split).


Co wpływa na cenę:

 • Rodzaj klimatyzatora - przenośny czy montowany na stałe. Przenośne są zwykle nieco tańsze i nie wymagają profesjonalnego montażu, za który trzeba zapłacić, ale są rozwiązaniem doraźnym, mniej komfortowym.
 • Czy klimatyzator wyłącznie chłodzi, czy również grzeje (ma pompę ciepła). Wyłącznie chłodzące są tańsze, za to te droższe, z pompą ciepła, mogą tanio ogrzewać mieszkanie wiosną i jesienią - gdy centralne ogrzewanie jest wyłączone. W praktyce mogą utrzymywać ustawioną temperaturę w pomieszczeniu niezależnie od tego, czy na zewnątrz jest upał czy chłód.
 • Moc urządzenia. Im większa, tym urządzenie jest droższe, ale może klimatyzować większe pomieszczenia. Czasami więc opłaca się kupić jedno urządzenie droższe niż dwa tańsze.
 • Głośność (dB/A). Najistotniejsza jest głośność urządzeń montowanych wewnątrz - słyszanych przez użytkowników, ale warto też zwracać uwagę na głośność urządzenia zewnętrznego (w klimatyzatorach typu split), aby nie była uciążliwa dla sąsiadów lub w czasie wypoczynku w ogrodzie. Urządzenia cichsze są zwykle droższe.
 • Głośność:

16 dB/A jest niesłyszalna,

25 dB/A odpowiada delikatnemu deszczowi

40 dB/A - dźwięk pracującej lodówki.

 • Warto zwracać uwagę, jakiego biegu dotyczy podana przez producenta wartość. Trzeba też  pamiętać, że im wyższy bieg wentylatora, tym głośniej pracuje urządzenie. Włączenie funkcji "tryb  nocny" sprawi, że będzie pracowało bezgłośnie, ale z mniejszą wydajnością.
 • Klasyczny czy inwerter. Klasyczne (tańsze) włączają się, gdy temperatura w pomieszczeniu przekroczy ustawiony poziom i wyłączają, gdy osiągnie zadaną wartość. Urządzenia te powodują dość duże wahania temperatury w pomieszczeniu.
 • Inwertery to urządzenia wyższej klasy, a więc droższe, ale za to bardziej energooszczędne (tańsze w eksploatacji nawet o 30%). Płynnie dostosowują swoją wydajność i działanie do temperatury w pomieszczeniu, dzięki czemu rzadziej się włączają i wyłączają (na włączanie zużywa się najwięcej energii), dokładniej też utrzymują ustawioną temperaturę w pomieszczeniu.
 • Klasa efektywności energetycznej. Od A - najmniej energochłonnej (urządzenia najtańsze w eksploatacji, ale zwykle droższe przy zakupie), do G - najbardziej energochłonne.
 • Dostępne funkcje. To oczywiste, że urządzenia porównywalnej jakości wyposażone w więcej funkcji są droższe od tych prostszych, ale niezależnie od "półki cenowej" można kupić urządzenia z podobnymi funkcjami.
 • Wzornictwo. Za bardziej wyszukane, eleganckie wzory trzeba dopłacić.

Tekst: Anna Grunwald
http://dom.gazeta.pl/Ladny-Dom/1,61609,2718309.html

Zapraszamy

Partner:
www.viverpolska.pl

Katalog Stron Licytus.com