Umów się na bezpłatny pomiar i wycenę tel. 531 790 408

Klimatyzatory coraz częściej stają się standardowym wyposażeniem naszych mieszkań i domów. Zapewne powodem tego jest stopniowe ocieplanie się klimatu oraz coraz niższe, aczkolwiek niemałe, ceny tych urządzeń. Dodatkowym powodem rozpowszechnienia się klimatyzatorów jest chęć pracy oraz wypoczynku w coraz lepszych warunkach. Jaki klimatyzator wybrać w naszym przypadku? Ten artykuł pomoże Ci odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Rodzaje klimatyzatorów

W sprzedaży znajduje się szeroka gama tych urządzeń. Ogólnie klimatyzatory mogą być przenośne oraz stacjonarne. Ponadto w zależności od funkcji, jaką mają pełnić urządzenia te mogą być chłodzące, chłodząco-ogrzewające lub systemy pełnej klimatyzacji.
Klimatyzatory przenośne

Najtańszym rozwiązaniem są klimatyzatory przenośne, jednak charakteryzują się małą mocą chłodzącą, a także stosunkowo głośno pracują. Zaletą tych urządzeń jest możliwość przenoszenia ich z jednego pomieszczenia do drugiego. Są to urządzenia jednoczęściowe lub rozłączne typu split.
Klimatyzatory stacjonarne

Klimatyzatory stacjonarne występują jako jednoczęściowe oraz rozłączne typu split. Urządzenia jednoczęściowe-monoblokowe montowane są w oknie lub ścianie zewnętrznej w ten sposób, że na zewnątrz budynku znajdują się części, które wytwarzają największy hałas, natomiast pozostała część znajduje się w pomieszczeniu. Ich wadą jest głośna praca oraz nieestetyczny wygląd.

Najpopularniejsze są klimatyzatory typu split. Zbudowane z dwóch części – wewnętrznej, umieszczonej w klimatyzowanym pomieszczeniu oraz zewnętrznej - odprowadzającej ciepło- znajdującej się poza budynkiem. Obydwie części mogą być połączone przewodem elastycznym lub np. rurkami miedzianymi.

Produkowane są również klimatyzatory typu multi-split, gdzie jedna jednostka zewnętrzna obsługuje kilka pomieszczeń, przy czym istnieje możliwość regulowania temperatur w każdym pomieszczeniu osobno. Ponieważ w systemie multi-split jest tylko jedna jednostka zewnętrzna, więc jej sumaryczny koszt jest niższy niż klimatyzacji typu split. Klimatyzatory te mają większą wydajność niż klimatyzatory jednoczęściowe.

Ponadto w pomieszczeniach klimatyzowanych klimatyzatorami typu split i multi-split jest ciszej, niż w przypadku klimatyzatorów jednoczęściowych, ponieważ części wytwarzające hałas znajdują się na zewnątrz budynku.
Funkcje klimatyzatorów

Rozpatrując podział klimatyzatorów ze względu na funkcje jakie mają spełniać wyróżniamy klimatyzatory chłodzące, które schładzają powietrze, filtrują go oraz mogą ograniczyć jego wilgotność.

Jeżeli chcemy korzystać z klimatyzacji przez cały rok, możemy zastosować klimatyzator chłodzący z funkcją grzania. Natomiast systemy pełnej klimatyzacji pozwalają chłodzić, ogrzewać, nawilżać oraz osuszać powietrze w pomieszczeniach.

Zapraszamy

Partner:
www.viverpolska.pl

Katalog Stron Licytus.com